Example Frame
افراد آنلاین : 41 نفر
تعداد بازديد کنندگان: 185513


مگاپارک هوایی ایران

شبکه ای هوشمند و یکپارچه از پارک های علم و فناوری در حوزه هوایی و هوانوردی

 

Iranian Aviation Mega Park (IAMP)

 Intelligent and integrated network of science and technology parks in the aviation industry

   

مگاپارک هوایی ایران(مَپها)

صنعت هوایی اساسا بصورت شبکه‌ایی از شرکت‌های دانش و فناوربنیان، شرکت های ساخت و تولید و همچنین بازرگانی می‌باشد و یک شرکت به تنهایی در این عرصه فعالیت نمی‌کند.  با توجه به سیاست های مطرح در سند جامع هوافضا خصوصا سیاست های  مرتبط با ارتقاي سرمایه انسانی و جذب نخبگان به عنوان اصلی ترین عامل در توسعه فناوری و اولویت دهی به راهکارهای میانبر و بدیع و توسعه قابلیتها و شایستگیهای محوری؛ و همچنین با توجه به راهبردهای بخش هوایی و هوانوردی در این سند مبنی بر شبکه سازی در فرآیندهای تحقیق و توسعه در سطح دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و تولید درسطح ملی و بین المللی با تأکید بر شکل دهی زنجیره ارزش؛ در جهت حرکت بسمت طراحی درست نقشه راه و پیشرفت در  صنعت هوایی در کشور عزیزمان ایران نیازمند طراحی شبکه‌ایی از شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی، شبکه بازرگانی و موسسات مالی می‌باشیم. لذا  در ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهت ایجاد شبکه ایی از بازیگران فوق، مگاپارک هوایی ایران(مَپها)، تاسیس گردیده است. مهمترین نقش مگاپارک یکپارچگی بین مراکز مختلف فوق و تضمین عملکرد زیرسامانه ها و سامانه های طراحی شده می باشد. این مگاپارک دارای ستادی کوچک، چابک و متشکل از نیروی انسانی حرفه‌ایی و مبتنی بر فناوری اطلاعات و هوشمند می‌باشد.

به عبارت دیگر مگاپارک هوایی ایران(مَپها) شبکه‌ایی بزرگ و هوشمند از بازیگران (داخلی و خارجی) مختلفی چون: پارک‌های علم و فناوری، صنایع بزرگ، شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، شبکه بازرگانی و موسسات مالی با ستادی کوچک، چابک و حرفه‌ایی با هدف توسعه و پیشرفت در صنعت هوایی می‌باشد.

در مرحله اول در طراحی مگاپارک تمرکز ما بر داخل کشور معطوف است و در بلند مدت این شبکه بصورت شبکه‌ایی بین‌المللی طراحی خواهد شد. در بعد داخلی مگاپارک شبکه ایی از پارک ها، شرکت های صنعتی و دانشگاه ها و موسسات مالی و بازرگانی را ایجاد می کند. همانطور که در سند جامع هوافضا نیز اشاره شده است در این گام به استفاده حداکثری از توان داخلی و فعالسازی ظرفیتها می پردازیم. این ظرفیت ها دربرگیرنده سابقه طولانی در فعالیتهای هوایی و هوانوردی و وجود زیرساختهای مناسب فرودگاهی، تجهیزات ناوبری و تعميرات و نگهداري، صنعت ساخت انواع اجسام پرنده، دانشگاهها و پژوهشگاههای کلاس جهانی، نیروی انسانی مستعد، نخبه و متخصص،می باشد.

همانطور که در سند جامع هوافضا یکی از ارزش های بنیادین این صنعت را "الهام بخش بودن در تعاملات با محیط جهانی و فرآیندهای توسعه علم و فناوری در جهان" دانسته است در مرحله دوم با توسعه بعد خارجی این مگاپارک به برقراری ارتباط بین شبکه داخلی جمهوری اسلامی ایران با شبکه بین المللی پرداخته و مشارکت های بین المللی بین بازیگران ایرانی و کشورهایی مانند هند، چین، روسیه، مالزی، اندونزی و ... را بر قرار می کند.

این شبکه نوآوری را از آن جهت مگاپارک نامیده‌ایم که در آن شبکه ایی از پارک‌های مختلف و دانشگاه‌های مختلف در کنارهم فعالیت می کنند. از طرف دیگر مگاپارک، پارکی تحقیقاتی و فناوری می باشد چرا که از یک جهت این مگاپارک از طرف صنعت طراحی شده و پاسخگوی مستقیم نیازهای صنعت می‌باشد پس فناوری می‌باشد و از طرف دیگر بایستی نیازها و فناوری‌های آینده هوایی که جز سیستم های محصولات پیچیده[1]  و فناوری های نوین[2]  می باشد را رصد و طراحی کند پس بایستی تحقیقاتی نیز باشد.

در زیر شکل اولیه ایی از مگاپارک بصورت سازماني فركتال[3] طراحی شده است. همانطور که از شکل نمایان است ستاد مرکزی مگاپارک در تعامل با بخش های مختلف داخلی و خارجی می باشد.

مراحل راه اندازی مگاپارک بصورت شکل زیر است.

اهداف مگاپارک هوایی ایران در راستای سند جامع هوافضا می باشد و شامل موارد زیر است:

·        ایجاد شبکه نوآوری بین المللی در صنعت هوایی

·        شناسایی نیازها و ظرفیت های بخش های مختلف صنعت هوایی جهت رفع انها و توسعه صنعت هوایی

·        شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های پارک های علم و فناوری ، موسسات مستقر در آنها و جهت دهی آنها به رفع نیازهای صنعت هوایی در راستای توسعه پارک های علم و فناوری

·        ایجاد شبکه ایی توانمند از صنایع بزرگ، شرکت های دانش بنیان کوچک و متوسط و بهره گیری از مزیت ها و توان هر دو گروه

·        یکپارچه سازی پتانسیلهای فناوری، علمی و صنعتی موجود در کشور.

 

آدرس: تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی شمالی، کوچه لادن، پلاک 20، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنيان هوایی و هوانوردی.

آدرس  وب سایت: http://iatdh.ir

پست الکترونیکی:     IranianAviationMegaPark@gmail.com

 [1] Complex Product Systems(CoPS)

[2] Hi-Tech

[3]  Fractal